Jak uzyskać dotację na otwarcie salonu fryzjerskiego ? 0
Jak uzyskać dotację na otwarcie salonu fryzjerskiego ?

Jak uzyskać dotację na otwarcie salonu fryzjerskiego?

Myślisz o otworzeniu salonu fryzjerskiego lub rozpoczęciu działalności mobilnego fryzjera? Nieocenionym wsparciem w tym zakresie może być zewnętrzne dofinansowanie na otwarcie działalności gospodarczej. Dzięki temu zredukujesz koszty własne na początku prowadzenia biznesu. Z tego artykułu dowiesz się, jak uzyskać dotację na otwarcie salonu fryzjerskiego oraz jak w tym procesie mogą pomóc Ci eksperci firmy Bose.

Dlaczego warto ubiegać się o dotację na otwarcie salonu fryzjerskiego?

Bez dwóch zdań warto skorzystać z dotacji na otwarcie salonu fryzjerskiego. Dzięki temu można znacznie zredukować koszty własne na początku prowadzonego biznesu oraz jeszcze lepiej doposażyć salon. Obecnie najczęściej wybieraną formą wsparcia jest dotacja celowa z Powiatowego Urzędu Pracy. Pozyskane w ten sposób środki można wykorzystać zarówno na otwarcie stacjonarnego salonu, jak i działalności prowadzonej w formie mobilnej z dojazdem do klienta. Działalność fryzjerską można prowadzić bez uzyskania zezwolenia, dzięki czemu zawód ten jest otwarty i jeszcze więcej osób może zdecydować się na ten ruch. Jednocześnie warto pamiętać o tym, że renomę salonu fryzjerskiego buduje się na bazie lat doświadczenia, jakości wykonywanych usług oraz posiadanych przez specjalistę kwalifikacji.

Dlaczego warto się starać o dotację na otwarcie salonu fryzjerskiego

Kto może się starać o dotację z PUP na utworzenie działalności gospodarczej?

Dotacje z Powiatowych Urzędów Pracy skierowane są do osób bezrobotnych, które muszą spełnić szereg wymagań. Podstawowe z nich to:

  • bycie zarejestrowanym jako osoba bezrobotna w Urzędzie Pracy;
  • brak zaległości wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego;
  • brak na koncie przestępstwa przeciw obrotowi gospodarczemu;
  • brak zarejestrowanej działalności gospodarczej przez ostatnie 12 miesięcy;
  • nieprzerwanie ze swojej winy stażu lub szkolenia;
  • brak odmowy udziału w określonej formie pomocy oferowanej przez Urząd Pracy (bez uzasadnionej przyczyny);
  • nieotrzymanie dofinansowania na otwarcie działalności w przeszłości.

 

Podczas ubiegania się o dotację należy podawać tylko prawdziwe informacje. Jakiekolwiek oszustwa dotacyjne podlegają karze przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu.

Inne możliwości dofinansowania

Osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności mogą ubiegać się o dofinansowanie na salon fryzjerski ze środków PFRON. Maksymalny próg przy tej dotacji jest wyższy niż w przypadku środków pozyskiwanych w PUP. Od wielu lat Polacy mogą korzystać również z dedykowanych programów unijnych. Powszechnie wykorzystywane programy to RPO oraz POWER. Pierwszy z nich skierowany jest do beneficjentów poniżej 30. roku życia, a drugi do osób powyżej 30. roku życia. Kolejne dotacje z Unii Europejskiej to jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności lub dotacja pomostowa o charakterze comiesięcznym, która przyznawana jest przez okres 6-12 miesięcy. Mniej popularne i zdecydowanie rzadziej wykorzystywane programy to Premia ARIMR dla osób rozpoczynających działalność pozarolniczą oraz dofinansowanie z Lokalnej Grupy Działania.

W jakiej wysokości dofinansowania można otrzymać?

Wysokość dofinansowania na otwarcie salonu fryzjerskiego zależy od kilku czynników, w tym przede wszystkim programu dotacyjnego. W związku z tym warto zapoznać się z aktualnymi propozycjami Powiatowego Urzędu Pracy właściwego ze względu na miejsce zamieszkania przyszłego przedsiębiorcy. Kwota dotacji różni się w zależności od lokalizacji i standardowo osiąga wartość 4-6 raz przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstwa. Zgodnie z danymi na pierwszą połowę 2023 roku, dofinansowanie na otwarcie salonu fryzjerskiego wynosi do 40 000 złotych.

 

W przypadku PFRON maksymalna kwota dotacji wynosi do 15. krotności średniej pensji w danym roku w Polsce. Standardowo jednak Urzędy przyznają mniejsze dotacje, których wysokość waha się w granicach 25-35 tysięcy złotych. Jednorazowa dotacja na otwarcie działalności gospodarczej z UE wynosi ok. 23-25 tysięcy złotych. Comiesięczna dotacja pomostowa to wpływ na poziomie 1000 - 2500 złotych miesięcznie przez okres od 6 do 12 miesięcy.

Jak wypełnić wniosek?

Wniosek o pozyskanie dofinansowania należy wypełnić zgodnie z regulaminem programu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości rekomenduje się kontakt z urzędnikiem, aby zminimalizować ryzyko błędów. To niezwykle ważne, ponieważ złożenie wniosku nie gwarantuje uzyskania dofinansowania. Liczy się ocena komisji, dlatego dokumenty powinny być wypełnione z należytą starannością.

 

Podane informacje powinny być zgodne ze stanem faktycznym oraz dokładnie charakteryzować plany finansowe potencjalnego beneficjenta. W przypadku osób ubiegających się o dotacje na salon fryzjerskich dodatkowym atutem są m.in.: kserokopie certyfikatów i zaświadczeń o ukończeniu szkoleń zawodowych. Ubiegający się o dofinansowanie przedstawia ścieżkę swojej edukacji oraz kariery zawodowej, a także opisuje swoją motywację do otworzenia biznesu oraz źródło biznesu. W niektórych przypadkach urzędnik PUP poprosi o wykonania i załączenie analizy SWOT, która wskażę na mocne i słabe strony oraz szanse i zagrożenia związane z biznesem.

Jak wypełnić wniosek o dofinansowanie do Urzędu Pracy

Na co można przeznaczyć środki z dofinansowania?

Jeżeli otrzymasz dofinansowanie na otwarcie działalności gospodarczej, to należy wydatkować je zgodnie z założeniami danego programu. Poszczególne programy mogą inaczej rozkładać procentowy udział danego typu wydatków. Standardowo jest to 10-30% środków na działania promocyjne, 20-50% na środki do dalszej odsprzedaży, np. wyposażenie salonu oraz do 10% na konsultacje prawne i biznesowe.

 

Wśród standardowych przedmiotów kupowanych przez beneficjentów znajdują się: meble fryzjerskie, sprzęt fryzjerski, oprogramowanie (np. system do rezerwacji), materiały i kosmetyki oraz reklama.

 

W sporadycznych sytuacjach urzędnicy mogą zezwolić na to, aby środki były przeznaczone na używane przedmioty lub nietypowe wydatki. Każda decyzja w tym zakresie ma charakter indywidualny. Jednocześnie pozyskane środki nie mogą być wydatkowane na koszty prowadzenia działalności gospodarczej, w tym m.in.: obsługę księgową, leasing, ZUS, czynsz za lokal czy też wynagrodzenia pracowników.

Jakie warunki musisz spełnić po otrzymaniu dofinansowania?

Po otrzymaniu środków na otwarcie salonu fryzjerskiego, beneficjent musi spełnić określone warunki. W przeciwnym razie niezbędne będzie zwrócenie otrzymanego dofinansowania. Podstawowe warunki do spełnienia to:

  • otworzenie działalności gospodarczej zgodnie z terminem wskazanym w umowie o dofinansowanie;
  • wydatkowanie środków zgodnie z przedstawionym wnioskiem;
  • prowadzenie działalności gospodarczej przez minimum 12 miesięcy;
  • dokumentowanie i rozliczenie ponoszonych wydatków w ciągu dwóch miesięcy od podjęcia działalności gospodarczej.

 

Niespełnienie powyższych warunków skutkuje koniecznością zwrócenia środków wraz z odsetkami w terminie 30 dni od dnia otrzymania wezwania od starosty. Właśnie dlatego ważne jest dokładne zapoznanie się z zasadami programu oraz z zapisami umowy z instytucją dofinansującą. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości rekomendujemy skorzystać ze wsparcia merytorycznego i doświadczenia specjalistów.

Firma Bose wesprze Cię w przygotowaniu wyceny do dofinansowania

Eksperci firmy Bose od lat wspierają klientów w pozyskiwaniu środków na otwarcie salonu fryzjerskiego w wersji stacjonarnej lub mobilnej. Na bazie doświadczenia i dobrego zrozumienia specyfiki programów dotacyjnych, jesteśmy w stanie pomóc Ci w przygotowaniu wniosku oraz wyceny do dofinansowania. Dzięki temu zwiększysz szanse na pozyskanie środków, dzięki którym otworzysz swój wymarzony salon. Zewnętrze wsparcie finansowe na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych stanowi nieocenione wsparcie w całym procesie. Zmniejszenie wkładu własnego w otwarcie salonu fryzjerskiego sprawia, że jeszcze więcej osób decyduje się na własny biznes.

 

Zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z przedstawicielem Bose. Sprawdzimy Twój indywidualny potencjał na pozyskanie dofinansowania oraz przeprowadzimy Cię przez cały proces.

 Przygotowanie wyceny do Urzędu

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 501 224 118
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl