Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Blog chmura tagów
Łupież: jak pielęgnować skórę głowy, żeby się go pozbyć ? 0
Łupież: jak pielęgnować skórę głowy, żeby się go pozbyć ?

Łupież jest jednym z najczęstszych problemów ze skórą głowy: nieestetycznie wygląda, powoduje dyskomfort i niestety często długo pozostaje na głowie, zanim uda się go pozbyć. Jakie są rodzaje łupieżu i czym się różnią? Jaka pielęgnacja będzie pomocna w walce z łupieżem? Dowiesz się z dzisiejszego artykułu!

Skąd bierze się łupież ?

Łupież, choć powszechny, nadal stanowi pewną tajemnicę, bo mechanizm jego powstawania nie jest w 100% wyjaśniony. Ryzyko łupieżu zwiększają czynniki genetyczne, ale pojawia się, jeśli zaburzona jest równowaga trzech czynników:

  • Zaburzony skład sebum,
  • Brak równowagi w mikrobiomie (bakteriach i drożdżakach na skórze głowy),
  • Nieodpowiednie działanie bariery naskórkowej.

Łupież jest w dużej mierze związany z grzybem z gatunku Malassezia. Co prawda jest naturalną częścią mikrobioty, ale jeśli na skórze głowy pojawia się nadmiar sebum, grzyb zaczyna się nadmiernie namnażać – Malassezia żywi się trójglicerydami obecnymi na skórze głowy. W wyniku tego procesu powstają kwasy tłuszczowe, dlatego pojawia się stan zapalny, a skóra nadmiernie się łuszczy. Kiedy pojawiają się też trudności z odnową naskórka, skóra głowy dodatkowo jest jeszcze bardziej wrażliwa na działanie grzybów i bakterii. 

Niektóre czynniki nie są bezpośrednią przyczyną łupieżu, ale mogą go nasilać. Należą do nich głównie:

  • Zaburzenia hormonalne,
  • Osłabienie organizmu, chroniczne zmęczenie,
  • Stres,
  • Tłusta skóra,
  • Dieta bogata w cukry i tłuszcze nasycone,
  • Niedokładne spłukiwanie szamponów i odżywek,
  • Suszenie włosów w bardzo wysokiej temperaturze,
  • Regularne stosowanie żeli i lakierów, szczególnie jeśli nie myjesz codziennie głowy.

Dobra wiadomość jest jednak taka, że skoro nieodpowiednia pielęgnacja i czynniki środowiskowe mogą nasilić łupież: mogą go też zniwelować lub nawet całkowicie wyeliminować.

Rodzaje łupieżu: czym się różnią?

Łupież łupieżowi nierówny: mogą pojawić się różne jego rodzaje. Najczęściej występują:

  • Łupież suchy - jest najpowszechniejszą postacią łupieżu. Ma formę białych lub srebrzystobiałych łusek, które opadają na ubranie, szczególnie podczas czesania włosów. Czasami pojawia się też lekkie swędzenie skóry głowy.
  • Łupież tłusty - skóra głowy mocno się przetłuszcza, pojawiają się stan zapalny oraz warstwowe, żółte strupy – duże płaty łupieżu na głowie. Czasami pojawia się w wyniku nieleczonego łupieżu suchego.

Czasami mówi się też o tzw. łupieżu kosmetycznym – przesuszenie, zaczerwienienie i swędzenie skóry mogą pojawić się w wyniku zabiegów fryzjerskich czy źle dobranych kosmetyków. Pielęgnacja również ma duże znaczenie, jeśli chodzi o łagodzenie i profilaktykę łupieżu.

Jak zadbać o pielęgnację, kiedy masz łupież?

Kluczem do dobrej pielęgnacji przy łupieżu jest oczyszczanie skóry głowy: powinno być dokładne, ale jednocześnie nie za bardzo agresywne, żeby nie doprowadzić do jeszcze większych podrażnień i zaostrzenia problemu. Raz na tydzień lub maksymalnie dwa przed myciem włosów warto zrobić peeling na łupież, żeby jeszcze dokładniej oczyścić skalp. Sprawdzi się tutaj Togethair NHC SPA Peeling Scrub (100 ml): to produkt na bazie naturalnych składników, a dokładnie wosku z otrębów ryżu siewnego. Dzięki temu oczyszcza i delikatnie złuszcza naskórek, a jednocześnie nie powoduje podrażnień, które mogłyby nasilać problem. Stosowanie peelingu jest proste i nie zajmuje dużo czasu. Butelka jest wyposażona w specjalny aplikator, który ułatwia nakładanie produktu na skórę głowy: peeling stosuje się przed myciem, na suchy skalp. Po nałożeniu wystarczy delikatnie wmasować peeling i zostawić go na 5-10 minut, a następnie spłukać i normalnie umyć włosy szamponem.

Togethair peeling przeciw łupieżowi

Wybór szamponu, szczególnie jeśli masz problemy z łupieżem, nie powinien być przypadkowy. Szampon na łupież nie jest wyłącznie chwytem marketingowym: skóra głowy, na której pojawia się taki problem, rzeczywiście wymaga specjalnego traktowania. Dobrym uzupełnieniem peelingu będzie przeciwłupieżowy szampon Togethair NHC 2.0 SPA Equilibrium (250 ml i 1000 ml). Ważne jest delikatne traktowanie problematycznej skóry głowy, dlatego szampon zawiera naturalne substancje aktywne: pokrzywę, pluskwicę i ostropest plamisty. Dlaczego akurat takie? Nieprzypadkowo: mają działanie przeciwbakteryjne i antyseptyczne, a nawet mogą hamować rozwój drożdżaków, których nadmierne namnażanie powoduje łupież. Szampon jest naturalny, dlatego nie podrażnia skóry głowy, a jednocześnie hamuje nadmierną produkcję sebum. Używa się go jak każdego innego szamponu: wystarczy wmasować produkt w skórę głowy, a następnie dokładnie spłukać. W razie potrzeby mycie można powtórzyć. Pielęgnacja dobrana do potrzeb skóry głowy z łupieżem to podstawa, jeśli chodzi o domowe sposoby na łupież.

 Togethair Equilibrium seria przeciw łupieżowa

O czym jeszcze warto pamiętać?

Łupież niestety ma tendencję do nawracania, dlatego jeśli stan skóry głowy się poprawia, lepiej nie rezygnować od razu z pielęgnacji przeciwłupieżowej. Warto używać kosmetyków na łupież przynajmniej raz na dwa tygodnie. Jeśli objawy będą nawracać, najlepiej reagować od razu i ponownie zwiększyć częstotliwość stosowania kosmetyków przeciwłupieżowych. Lepiej unikać też przegrzewania skóry głowy: jeśli suszysz włosy suszarką, wybieraj niższą temperaturę strumienia i powietrza i unikaj długiego trzymania turbanu czy ręcznika na głowie. To drobne rzeczy, ale mogą zmniejszyć ryzyko nawrotów łupieżu. 

Łupież może być uciążliwy i nieestetyczny, ale na szczęście odpowiednia pielęgnacja pomaga się go pozbyć. Przy odrobinie wysiłku i regularności, da się przywrócić skórze głowy równowagę, dlatego warto stawiać na kosmetyki z naturalnymi kosmetykami, dedukowane osobom zmagającym się z łupieżem.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 501 224 118
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl